akita w zaprzęgu

Nora Zipangu Musashi Kou nasza suka hodowlana.
kwiaty japoński ogród

Wyścigi zaprzęgów? Również z Akitami!

Chcę wam dzisiaj przedstawić program treningowy z naszymi Akitami. Ponieważ mniej lub bardziej regularnie spotykaliśmy się na obozach treningowych z posiadaczami psów rasy husky i malamut, nie chcieliśmy naturalnie z naszymi akitami pozostawać w tyle. Po kilkakrotnym przypatrywaniu się naszła nas wielka ochota, aby wziąć w tym udział. Zaopatrzyliśmy się w Sacco-Cart (ponieważ można tutaj współkierować i przez to rozkazy są szybciej przyswajalne) i powoli zaczęliśmy, przyzwyczajać psy do wózka. No tak… każdy początek jest ciężki. Akity stały zaprzęgnięte i zdumione… zdumione… zdumione, ale nie pociągnęły ani metra. Ale przy odrobinie cierpliwości doszły szybko do tego, co my właściwie od nich chcemy – a mianowicie, że mają ciągnąć i biec. Po paru tygodniach szło tak dobrze, że postanowiliśmy wziąć udział w Mistrzostwach Związku (VNH) w lutym 1998. Powiedzieliśmy sobie wtedy „Po prostu uczestniczyć – to wszystko” mieliśmy tylko nadzieję, że nasze psy cały ten odcinek ok. 15 km (z tego 4 km stromo pod górę) wytrzymają. Ponieważ wiemy wszyscy o tym, że jeśli akita nie ma ochoty …. to po prostu się zatrzymuje! Przed startem panowało napięcie – ledwo do zniesienia. Nasz syn Jonas, wtedy 15-letni, był dość zdenerwowany w przeciwieństwie do psów, które nie wykazywały zainteresowania tym, co się dzieje. Byliśmy jedynymi biegającymi z akitami w tym wyścigu – i w końcu… strzał startowy – i zaczęło się! Jonas dobrze wystartował… i pozostało tylko czekać… Po ok. 1 godzinie osiągnęli w końcu cel – i to jak można się było po akitach spodziewać – z dumą i godnością. Maszer Jonas zajął z obiema akitami 3 miejsce! Tymczasem Jonas regularnie zaprzęga 3 z naszych 4 akit i jest wtedy zawsze 2 do 2,5 godziny w drodze. Bieganie przy wózku sprawia psom prawdziwą frajdę. Trenować powinno się tylko w chłodnych porach roku. Latem, jeśli temperatura na to pozwala, wybieramy się na długie przechadzki i górskie wycieczki – wtedy psy na uprzęży do biegania ciągną nas, całkiem miło pod górę. Tak więc można naprawdę wiele przedsięwziąć z akitami – cierpliwością i miłością doprowadzi się każdego z nich do tego, żeby zrobił dla nas wszystko.
Thea Hopf – luty 2000r.

Uwaga:
Zarówno tekst, jak i zdjęcia wykorzystane zostały na tej stronie za zgodą autorki.
Wszelkie dalsze rozpowszechnianie zarówno komercyjne jak i inne bez zgody autorki jest wzbronione.

© 1998 , 2000 by T.HOPF
 
  • AKITY na Mistrzostwach Związkowych (VNH) w lutym 1998 roku. Debiutujący tam zaprzęg złożony z dwójki akit zajął 3 miejsce
  • Akity podczas treningu: Zaprzęg z trójką akit.
error: Sorry, that function is disabled. Copyright 2000-2023 by Izyda Bach-Żelewska. Shouldn\\\\\\\'t be taken from this site.