Czytelnia:

Akita-inu (inu – to po japońsku pies) to rasa myśliwskich szpiców japońskich, przeznaczona pierwotnie do polowania na najgrubszego zwierza – dzika i niedźwiedzia oraz do ciągnięcia ciężkich ładunków. Jak wszystkie pozostałe, powstała skutkiem wymieszania się psów dingo z północnymi szpicami. Psy te przybywały do Japonii z kolejnymi osadnikami – poczynając od około 15000 lat p.n.e. po 300 lat p.n.e.

Akita jako ratownik

Jeden z dni ćwiczeń z naszymi akitami w brygadzie psów ratowniczych w Wesel

Niedziela – godzina 6.30 – dzwoni budzik. Warcząc odwracam się na drugą stronę. Mój mąż wyszedł już wyszykowany z łazienki.
„Wypuszczę już psy, żeby pobiegały. Pospiesz się, żebyśmy nie przybyli do Wesel spóźnieni.”
Ostrożnie zerkam w kierunku okna. Słońce świeci i to czyni wstawanie trochę lżejszym. 

akita w zaprzęgu

AKITY na Mistrzostwach Związkowych (VNH) w lutym 1998 roku:
Debiutujący tam zaprzęg złożony z dwójki akit zajął 3 miejsce

Chcę wam dzisiaj przedstawić program treningowy z naszymi Akitami. Ponieważ mniej lub bardziej regularnie spotykaliśmy się na obozach treningowych z posiadaczami psów rasy husky i malamut, nie chcieliśmy naturalnie z naszymi akitami pozostawać w tyle.

akita w Agility

Prawdziwa sportowa dyscyplina dla przewodnika i jego Super Akity:

Bardzo atrakcyjne dla przewodnika i jego kompana. Agility pozwala doprowadzić do perfekcji posłuszeństwo rozwijając porozumienie. Agility jest dyscyplina – która uprawiana sportowo – wymaga od pary pies/przewodnik solidnej kondycji fizycznej i regularnego treningu.

akita i dzieci

Najbardziej polecaną do dzieci (w szczególności małych) jest niewystawowa odmiana akity - tzw. akita długowłosa

Z swej natury akita jest nie tylko stróżem ale i psem rodzinnym. Kocha swoją rodzinę i broni jej. Bardzo lubi dzieci, często okazując tą miłość aż nazbyt wylewnie ;-). Niektóre akity można śmiało porównać do „futrzatej” odmiany elektronicznej niańki, bo pilnują śpiącego malucha, a gdy ten się obudzi i np. płacze – starają się powiadomić domowników, iż czas się zająć maluszkiem.

Akita Żeglarzem

co trzeba wiedzieć, by pływać z psem bezpiecznie

Zabranie akity na pokład jest większym wyzwaniem niż górska wycieczka z jego udziałem. Pamiętajmy o tym nim się na to zdecydujemy, że najpierw musimy sami czuć się pewnie na pokładzie.
Akita musi znać i wykonywać bez zarzutu komendę „zostań”, gdyż nie wolno nam jej zamykać pod pokładem ani uwiązywać.

akita i rower

Wycieczki rowerowe również z akitami.

Akita jak najbardziej nadaje się do wycieczek rowerowych pod warunkiem iż osiągnął już odpowiedni wiek i jest wolny od dysplazji (został przebadany pod tym kątem). Oczywiście mowa tu o typowych akitach japońskich o standardowej masie w zależności od płci.

error: Sorry, that function is disabled. Copyright 2000-2023 by Izyda Bach-Żelewska. Shouldn\\\\\\\'t be taken from this site.